Ce boala am daca am fost diagnosticata cu E.Coli?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de anamariaaa555 cu 12 ani in urma.

As dori un sfat-am facut analiza urinei,a secretie vaginale si urocultura si,rezultatele sunt urmatoarele:E.Coli,gravitate 1030,pus cells 20-25,RBC 8-10.Sunt rezistenta la: Augmentin,Zitromax,Ciprofloxacin,Levofloxacin,Rocephin.Senzitiva la: Gentamicina si Nitrofurantoin,Amikacin,putin la Unasyn si Sulperazone.Am urmat tratamentul dat de ginecolog cu Unasyn de 2 ori/zi si Metronidazol ovule,timp de 7 zile.Dupa tratament am aceleasi simptome:dureri pelviene si abdominale,secretie de culoare galbena,umflaturi ale picioarelor,senzatie de voma.Abia am luat rezultatul la analiza urinara dupa terminarea tratamentului care arata: pus cells 2-4,RBC 10-12,celule epiteliale.Va rog sa-mi spuneti ce boala am si ce tratament sa urmez.Am 2 luni de cand merg la doctori fara nici un rezultat.Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ati realizat un consult de medicina interna? ar fi necesare investigatii suplimentare (ca o ecografie abdominala,un sumar de urina, o urocultura cu antibiograma) pentru depistarea cauzei durerilor abdominale, daca exista o infectie urinara inalta (pielonefrita) sau joasa (uretrita, cistita).