Cauza prostatitei

Boli cu transmitere sexuala

Postata de ulina cu 9 ani in urma.

Sotul meu se confrunta de cateva luni cu o durere puternica in testicului drept. A fost la control si i s-a depistat o prostatita si o epididimita. Doctorul a spus ca de vina este o posibila infectie cu Clamydia. A fost intrebat despre existenta unei alte partenere, el a spus ca nu exista. Nici eu nu am avut relatii cu altcineva si suntem casatoriti de 13 ani timp in care am facut 2 copii. Mentionez ca a facut niste analize in prealabil cu aceste rezultate:
1) PSA ( Antigen specific prostatic )(ser)*
Flash-chemiluminiscenta 0,35 mg/ml sau egal cu 10e5 UFC/mL
*UFC - unitati formatoare de colonii
Urocultura:
Examenul microscopic al sedimentului urinar (MO 400x):
- rare celule epiteliale plate,
- 1 - 2 leucocite/camp.
2) Urocultura(urina)*
Cultura microbiana negativa pentru:
- Streptococ hemolitic de grup B
- Staphylococcus aureus
- Neisseria gonorrhoeae
- Enterobacteriaceae
- Enterococcus spp.
- Pseudomonas spp.
- Haemophilus spp.
- Acinetobacter spp.
Cultura fungi - negativa.
3) Cultura - sperma
4) Examen microscopic - Gram -Sperma
Microbiologie-proba conforma
Examen microscopic coloratie Gram (MO 1000x):
Frotiu cu celularitate normala, reprezentata de rare celule epiteliale scuamoase si rotunde si foarte rare PMN.
Nu se remarca insule de aglutinare a spermatozoizilor.
Celule epiteliale plate - foarte rare
Celule rotunde spermatice - frecvente
Leucocite polimorfonucleare - foarte rare
Flora microbiana - foarte rari coci Gram pozitivi dispusi in diplo, cu dispozitie extracelulara
Levuri - absente
Examen microscopic coloratie albastru de metilen (MO 1000x):
Celule epiteliale plate - foarte rare
Leucocite polimorfonucleare - foarte rare
Flora microbiana - nedecelabila

Eu am facut un consult ginecologic iar doctorul mi-a spus ca nu am de ce sa ma ingrijorez si un test papanicolau care a iesit foarte bine (tip I).
Nu stiu cum sa procedez, ce analize trebuie sa fac si daca este adevarat ca are o infectie cu Clamidia, de unde provine aceasta.

Raspunsuri (2)

luminita270

acum 9 ani

Daca mama sotului dvs. a avut aceasta afectiune,prin nastere se putea transmite si fatului,V-as recomanda,din moment ce sunteti sotia dlui,sa faceti si dvs. un test pentru depistarea acestei afectiuni,care de obicei se ia prin contact sexual.Este posibil ca dvs. sa fi avut candva o vaginita netratata,nu va mai ganditi ca sotul ar fi avut o relatie extraconjugala.Referitor la testul PAPANICOLAU,de obicei clasa 1 o au doar virginele.

luminita270

acum 9 ani

Medicul de familie trebuie informat,nu aveti de ce sa va simtiti jenati,exista tratamente.