Candidoza

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Daniela9321 cu 12 ani in urma.

Buna ziua. In primavara trecuta am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca am candidoza si mi-a prescris un tratament.. L-am urmat exact cum trebuia.. In toamna a inceput sa imi apara iarasi acea scurgere galbuie urat-mirositoare. Eu si prietenul meu faceam sex neprotejat si el a facut epididimita.. Am incercat alt tratament pentru a scapa de candidoza,am luat acel tratament de 3 zile cu ovule Canesten Gyn.. Ovulele isi faceau efectul..Imi curgea multa secrectie,semn ca se curata,asa mi-a zis medicul. Apoi mi-a venit menstruatia si dupa nu mai aveam secretie. Dupa cateva zile iarasi mi-a aparut. Am fost amandoi si ne-am facut analizele. Lui i-a dat un tratament iar mie mi-a zis medicul ca nu a mai vazut analize asa bune si ca nu am de ce sa ma ingrijorez. Analizele pe care le-am facut au fost examenul secretiei vaginale cu rezultatele: celule epiteliale si scuamoase-prezente,polimorfonucleare-rare, Trichomonas-absent, celule levurice-rare, flora microbiana: bacili G(+) tip Doderlein- flora dominanta, coci G(+)-rari si o cultura a secretiei cervicale cu rezultatele: flora ascociata fara semnificatie patogena.. De vreo saptamana mi-a aparut o secretie albicioasa. Am intrebat o asistenta sa imi spuna un tratament pt candidoza,pentru ca eu cred ca asta e si mi-a spus ca nu am candidoza dupa ce a vazut rezultatele analizelor. Mi-a zis ca timp de 10 zile sa stau cate 10 min in baie de apa cu bicarbonat. Dumneavoastra ce imi recomandati?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

in cazul existentei unor modificari ale secretiei vaginale (abundenta, secretie branzoasa, modificari de culoare)insotite de prurit si iritatie la nivel vaginal(mancarimi), tulburari de mictiune (dureri sau arsura la urinare) poate fi necesar efectuarea unui examen cito-bacteriologic al secretiei vaginale, intr-un cabinet de ginecologie.
este necesara mentinerea unei igiene locale corecta (evitarea dusurilor vaginale frecvente ce distrug flora normala cu lactobacili ai vaginului, de evitat purtarea lenjeriei sintetice).
in cazul confirmarii diagnosticului de candidozei, este necesar tratamentul ambilor parteneri.

Daniel

acum 9 ani

Ce tratament se recomandă partenerului? E nevoie de analize?