Candida

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Brigitta5 cu 12 ani in urma.

Buna ziua..Sunt o mamica de 26 de ani..si as vrea cateva sfaturi provind candidoza.Ma confrunt cu aceasta boala de ani de zile..insa nu e cel mai rau sens al sau..adika nu am mancarimi..nu ma deranjeaza actul sexual..ci simpla scurgere accea groasa alba..insa stiu faptul ca am candidoza de pe timpul sarconii cand imi faceam analizele obligatorii si a iesit pozitiv la candida..inainte sa raman insarcinata luam niste ovul nu mai stiu cum se numesc dar scurgerea accea alba nu s`a oprit decat 1-2 zile..in care eram nespus de fericita ca scapasem de ea...insa a revenit..ulterios dupa nastere luasem Gynosol..ceva de genu insa tot nu trecusera..acuma in aceste zile citisem ceva aiurea insa l`am incercat...adika sa incerc cu iaurt intravaginal..de 2 zile fac acest ,,tratament,, insa cand fac baie..si fac spalatura vaginala apar niste ,,muci,, sa ma exprim urat..dar sa intelegeti..le`am observat in apa..si m`a speriat ..ati putea sa`mi povestiti cate ceva legat de povestea mea?as fi foarte recunoscatoare...multumesc anticipat...cu stima Brigitta.

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 12 ani

In primul rand partenerul urmeaza tratament? Folositi prezervativ? Ati fost abstinenti pe perioada tratamentului? Daca nu indepliniti aceste conditii, nu aveti cum sa va rezolvati problema.

Iuli

acum 12 ani

Inca ceva: nu aveti ce cauta in interiorul vaginului!! Asa cum nu va spalati cu sapun in nas, asa nu va spalati nici in vagin, el se curata singur. Distrugeti flora locala daca introduceti chiar si apa! Zona genitala se spala la exterior (labii mari si mici) cu gel sau sapun special intim (personal folosesc Lactacyd si il recomand). Atat.

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna ziua,

dupa cum v-a scris si Iuli, nerespectand anumite reguli de igiena intima cat si tratamente incomplete ca durata sau ca medicament, vor duce in final la afectarea florei saprofite si agravarea infectiei pe care o aveti. inainte de a incerca metode empirice de refacere a florei locale, va recomand un consult ginecologic, cateva analize specifice pentru identificarea tuturor patogenilor si un tratament antibiotic/antifungic corect .

va urez o zi buna

Utilizator21527578685

acum 5 ani

Nu mai introduceţi iaurt sau alte lucruri în interiorul vaginului. De regulă mergeţi la un control medical şi în funcţie de ce vă prescrie medicul ginecolog, acel tratament urmaţi. Niciodată nu mai urmaţi vreun "tratament minune" după ureche. Nu vă jucaţi cu sănătatea dvs. şi mai ales cu corpul dvs. O zi plăcută