bubite albe pe capul penisului si pete rosii pe preput?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Utilizator11697281541 cu 6 luni in urma.

Buna! Azi mi-au aparut din senin niste bubite albe pe capul penisului si niste pete rosii pe preput. Nu am simptome si iau medicamente antivirale de aprox o luna. In timpul tratamentului mi-au mai aparut pete rosii si bubite rosii, dar urmatoarea zi sau peste 2 zile mi-au disparut.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Bubitele albe pe capul penisului si petele rosii pe preput sunt simptome care pot fi asociate cu diverse probleme de sanatate. Unele posibile cauze pot include:

1. Infectii fungice: Candidoza este o infectie frecventa si poate provoca senzatie de mancarime, pete rosii si/sau eruptii pe zona genitala.

2. Infectii cu transmitere sexuala: Unele infectii precum herpesul genital pot cauza aparitia de pete rosii si/sau ulceratii, insa de regula sunt insotite si de senzatie de mancarime, arsura sau disconfort in timpul urinarii.

3. Dermatita de contact: Orice substanta la care ai putea fi alergic sau sensibil poate cauza pete rosii sau eruptii pe piele.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958