Bolile cu transmitere sexuala pot provoca Miastenia Gravis?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Marian cu o luna in urma.

De curand am descoperit ca sunt suspect de Miastenia Gravis si glanda timus este mărită. Nu ma stiu bolnav de vreun BTS dar am citit ca BTS poate afecta timusul.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Bolile cu transmitere sexuala (BTS) nu sunt direct legate de Miastenia Gravis. Aceasta din urma este o boala autoimuna, ceea ce inseamna ca sistemul imunitar ataca in mod gresit celulele si tesuturile proprii. In cazul Miasteniei Gravis, atacul este direct catre celulele care transmit semnalele nervoase la nivelul musculaturii.

Dilatarea timusului poate fi o caracteristica a Miasteniei Gravis. Aceasta glanda poate fi chiar implicata in dezvoltarea bolii la anumiti pacienti, in ciuda faptului ca nu este inca pe deplin inteles modul sau de actiune.

Chiar daca BTS nu cauzeaza direct Miastenia Gravis, acestea pot afecta sistemul imunitar si pot permite astfel dezvoltarea multor alte boli. In plus, BTS precum HIV/SIDA pot cauza probleme ale sistemului imunitar ce pot avea diverse manifestari, inclusiv neurologice.

Totusi, legatura directa intre BTS si Miastenia Gravis este putin probabila. Va recomandam sa consultati un neurolog pentru diagnostic corect si recomandari adecvate.

Alegeti un medic specialist potrivit pentru dumneavoastra: https://www.clickmed.ro/medic/neurologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/arhiva_medicala/miastenia-gravis-tratament-medicamento
sfatulmedicului.ro/Investigatii/s-a-lansat-o-platforma-educationala-online-dedicata-pacientilor-cu-miast_20348

Va dorim multa sanatate!