boli sexuale?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de costel79 cu 15 ani in urma.

Salutare,de ceva timp am pe penis niste "alunite"albe,mi au aparut inainte de primul contact sexual,nu am dureri darmanelinisteste aparitia lor.poate fi vreo boala cu transmitere sexuala?

Raspunsuri (3)

vlad26

acum 15 ani

Mergi la medicul dermatolog, pentru tratament si posibil pentru cauterizare. Poate fi vorba despre mai multe afectiuni, dar probabil ca ar fi o condilomatoza. Nu-ti fie teama, cauterizarea nu este deloc dureroasa (se face sub anestezie locala) iar dupa anestezie nu vei simti dureri local. Pentru partenera, daca este vorba despre hpv, pot fi ceva riscuri pentru ca exista cateva tulpini care determina cancerul de col uterin. Acum sper sa-iti dai seama cat de important este sa mergi la medic.

vio_25

acum 14 ani

salut.de ceva timp am niste puncte albe pe penis dupa care se inroseste pielea dar ele tot albe raman.dar dupa un timp imi dispar si iarasi imi apar mi se intampla de 2 ani treaba asta.am fost la medic mia dat reteta .am facut tratamentul si mia trecut dar dupa o luna mia aparut iarasi.si m ai rau este ca am intretinut relati sexuale cu prietena mea.este posibil sa aiba si ea ceva?acum este gravida in luna a 4 si imi este frica sa nu pateasca copilul ceva.te rog ajutama.

Adrienne

acum 14 ani

De unde sa stim noi,daca nu ne- ai spus macar ce diagnostic a pus medicul si ce tratament ti-a recomandat ?