Balanita?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de laurentiu993 cu 12 ani in urma.

Buna seara,v-as fi foarte recunoscator daca ati putea sa imi dati si mie un posibil tratament impotriva balanitei candidozice deoarece sunt convins ca am capatat aceasta boala in urma unui raport sexual.Pana acum am fost la un centru de 2 ori,mi-au recomandat niste analize care au iesit bune dar eu tot am acele simptome.M-am saturat sa tot cheltui bani de pomana si sa nu fiu tratat,va multumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 16 ore

Buna ziua,

Balanita candidozica este o infectie a preputului si a capului penisului, cauzata de fungul Candida. Aceasta afectiune se manifesta de obicei prin prurit, rosete, umflaturi sau o combinatie a acestor simptome. Va recomandam sa continuati sa consultati medicul daca simptomele persista.

Tratamentul consta de obicei in utilizarea unei creme antifungice, precum clotrimazolul, care trebuie aplicata pe zona afectata de doua sau de trei ori pe zi, pana cand simptomele se imbunatatesc. Daca aceasta abordare nu ofera rezultate, medicul dumneavoastra poate prescrie un tratament oral, precum fluconazolul. De asemenea, pentru a preveni reinfectia, este esentiala o igiena corespunzatoare a zonei genitale.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie, https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/balanita-candidozica_10889