As putea fi eu purtător de hpv?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Adrian cu 2 ani in urma.

Bună ziua. Nu am avut niciodată rel. sexuale cu altcineva decât cu soția mea. În ultimii 5 ani, soția mea a făcut Papanicolaul și întotdeauna a ieșit bine(negativ). Acum, la un screening gratuit, a ieșit pozitiv L SIL, cred. Dar și HPV pozitiv. Urmează sa facă o colposcopie. Acum ma întreb, luind în considerare ce am scris mai sus, de atâția ani a ieșit întotdeauna bine, nu avem niciunul simptome, as putea fi eu cel ce i-am transmis virusul(de unde?) sau de unde l-a contactat? Are 43 ani, dacă are vreo importanta.

Raspunsuri (5)

Admin SfatulMedicului

acum 2 ani

Buna ziua,
Pentru a putea primi un raspuns adecvat va recomandam sa mergeti la un control medical. Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/hpv_1011

Stefania

acum 2 ani

Buna seara acest virus se ia doar prin contact sexual nu are cum sa apară degeaba!!

Adrian

acum 2 ani

Am sa merg la un control, dar doream sa aflu o părere despre apariția acestui virus. De unde a apărut?

Alex

acum un an

Se ia prin contact sexual. Cineva I l-a dat la un momendat. Se poate sa nu se fi activat pana recent. Poate sa stea nedetectabil si ani de zile. Din cate stiu se poate activa pe baza de stres. Dar a trebuit sa il ia de undeva in prima instanta.

Alex

acum un an

Aa...si acum esti si tu puratator de hpv. Daca faci sex cu altcineva, foloseste prezervativ.