As mai avea o intrebare

Boli cu transmitere sexuala

Postata de valentin150 cu 15 ani in urma.

In cazul unei felatii neprotejate,prin sperma se poate transmite virusul hiv `in ambele sensuri` ? sau doar de la barbat la femeie?(in caz ca aceasta o ingereaza).Multumesc anticipat!

Raspunsuri (2)

andrei178

acum 15 ani

HIV se transmite prin intermediul sangelui, deci orice rana, chiar microscopica, din orice parte a organismului, fie barbat, fie femeie, poate fi un mediu bun de transmitere a virusului. Sunt multe site-uri si informatii despre asta, precum si medici competenti care sa-ti spuna exact. Sanatate!

Nora5

acum 15 ani

Buna
Sexul anal, vaginal sau oral neprotejat prezinta risc de infectie, indiferent care din parteneri este infectat. Virusul va fi transmis daca nu folositi prezervativul.