as mai avea o intrebare legata de acest subiect

Boli cu transmitere sexuala

Postata de johnny0384 cu 14 ani in urma.

va multumesc pt rasp ...sa intamplat pe 25 februarie, si as dori sa stiu dupa cat timp as putea sa fac testul?...si ce inseamna testul hiv 1+2? va multumesc anticipat

Raspunsuri (2)

elena

acum 14 ani

Iata ce am gasit pe Internet: Exista doua tipuri de HIV, fiecare cu mai multe subtipuri, diferentiate pe zone geografice:
HIV-1
- mai virulent;
- responsabil de epidemia globala actuala;
- severitatea infectiei variaza de la o persoana la alta;

HIV-2
- descoperit initial in vestul Africii;
- transmiterea nu este atat de eficienta ca in cazul HIV-1;
- genomul sau este mai inrudit cu genomul SIV decat in cazul HIV-1.

HIV se transmite prin sange contaminat si derivate de sange, prin contact sexual si de la mama infectata la copil, in timpul si dupa nastere. Principalele grupe de risc sunt: homosexualii, hemofilicii si primitorii de sange, p***atuatele, toxicomanii care folosesc droguri injectabile, personalul medico-sanitar.

Evolutia infectiei HIV se desfasoara in decurs de cel mult 10 ani, finalul survenind prin SIDA, al carui sfarsit letal se consuma in cateva luni sau ani de la debutul bolii.
Productia de anticorpi este detectabila dupa 4-12 saptamani de la infectie si dureaza toata viata.
Limite si interferente:

Exista o fereastra serologica (6-12 saptamani de la contactul infectant), adica o perioada cand HIV se gaseste in sange si celelalte produse, dar anticorpii nu au aparut inca. Acest sange donat poate transmite HIV.
Ps : Inteleg ca dupa 6-12 sapt se poate depista daca esti infectat sau nu.

Dr. Medicina Interna

acum 14 ani

Testul HIV rapid prin PCR se poate face la 1 luna dupa posibila infectare.