are cineva o parere?

Boli cu transmitere sexuala

Postata de Carmen13661179 cu 16 ani in urma.

Buna seara.As avea si eu nevoie e o parere ,cand fac dragoste cu prietenul meu ma ustura foarte tare cand introduce penisul,si cateodata simt usturimea si pe parcurs.Pe el este cand nu il ustura decat la intrare,dar totusi e neplacut,ne umbreste placerea.suntem impreuna de peste 2 ani dar am avut mai multe episoade de genul acesta. m-am gandit ca poate nu ma umezesc eu indeajuns.Aveti un sfat?va rog mult.

Raspunsuri (3)

madalina348

acum 16 ani

buna.
cred ca ar trebui sa faci un control ginecologic,am avut si eu cateva momente de acestea intr-adevar ff neplacute,e posibil sa ai o"candidoza",cel putin de cate ori mi se intampla,aveam candidoza,acum in cazul tau ce pot spune recomandat un control.
Sanatate multa si sa auzim numai de bine.

acum 16 ani

Buna,
Asa cum spune si monica, este absolut necesar sa mergi la un cobntrol.
Poate fi vorba chiar de o anexita ( o raceala) care poate avea efecte foarte grave: exista riscul ca aceasta boala, netratata, sa te duca in acel stadiu in care sa nu mai poti face copii.
Mai gandeste-te si la faptul ca, din cauza acestui discomfort, nu te poti bucura de placere sexuala alaturi de prietenul tau, ceea ce ar putea deveni o problema serioasa pentru amandoi.
Poate fi vorba si despre o neplcere cauzata de lipsa unei excitari sufieciente in momentul inceperii actului sexual, dar cel mai probabil este vorba despre o infectie.
Mergila medic cat mai repede, deoarece, risti sa iti imbolnavesti si partenerul.
Multa sanatate!

Carmen13661179

acum 16 ani

buna fetelor.multumesc de atentie in primul rand.Am avut probleme cu candidoza,se intampla destul de des sa imi reapara candidoza si poate,cum spuneai tu monik,ea este cauza,medicul ginecolog la care ma duc imi prescrie nizoral insa sunt multe cauze declansatoare ale candidozei si imi e cam greu sa scap de ea.Apropo,sa stii Omnia ca am avut probleme mari cu anexita,oare poate sa fie aceasta usturime din cauza anexitei?Am avut probleme mari in aceasta vara cu anexita,la un moment dat medicul a spus ca s-ar putea sa am trompa dreapta infundata cu puroi,am luat multe antibiotice (atunci am si facut candidoza deoarece nu mi s-a prescris si un medicament pentru a nu face ciuperca candida) . In final in octombrie mi s-a pus diagnosticul BIP,dar totusi nu prea cred eu ca era diagnosticul corect.Am sa incerc acum sa mai facem o data tratament cu nizoral 5 zile amandoi si sa vedem pe urma ce va fi.
Multumesc fetelor.Multa sanatate!