analize

Boli cu transmitere sexuala

Postata de biker cu 13 ani in urma.

ce analize trebuie sa fac pentru depistarea gonoreei,tricomonozei si chlamydia?

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Mergi la medic sau la un laborator de analize si o sa stie sa iti spuna.

Ten10

acum 13 ani

mergi la un doctor dermato venerolog pentru o analiza de secretie din secretie vei afla daca ai vreuna din bolile acelea.

claudiu39

acum 13 ani

pentru depistarea gonoreei (blenoragie) ,normal ar trebui ca in primele zile de la asa zisa infectare sa ai o scurgere (la femei sunt uneori asimptomatice) ,usturimi la urinare etc.. trichomonas vaginalis (tricomoniaza) ,tot o secretie urat mirositoare, tipic de peste, chlamydia trachomatis, poate duce la artrite, iridociclite, blefarite,conjunctivite, (sindron reitter -fezzinger-leroy) care ataca articulatiile (reumatism articular acut-spondiloartropatie sero negativa.
rezultatul de laborator poate indica daca suferiti de cele de mai sus. se recolteaza o lama din scurgerea e care o aveti.
tratamentul se da in functie de antibiograma, si difera de la o bacterie la alta.
de ex: pt gonoree e necesar doar o singura doza de antibiotic concomitent cu tratarea partenerului(ei)
pt trichomonas ..e ceva mai lung tratamentul si compus din tinidazol (fasigyn) sau metronidazol 7-14 zile. pt chlamydiatetraciclinele (doxyciclina,tetraciclina, sau cefalosporine de gen.III-a.
conteaza examenul de laborator.