Analize secretie vaginala

Boli cu transmitere sexuala

Postata de mariaana28 cu 9 ani in urma.

Buna ziua! Mi-am facut analizele secretiei vaginale si am primit urmatorul rezultat, insa eu una, nu inteleg nimic. Daca ma puteti ajuta dvs! Este grav? Sunt insarcinata in 31 saptamani. Multumesc frumos!!!
EXAMEN DIRECT -FRECVENTE PMN,FRECVENTI COCI GRAM POZITIV
,FRECVENTE CELULE ELEVURICE,RARI LACTOBACILI.
PE MEDIILE DE CULTURA S-AU DEZVOLTAT FUNGI.

Raspunsuri (2)

luminita270

acum 9 ani

Este vorba de candida,in momentul de fata,fiind graviduta,sistemul imunitar este usor slabit.Incearca sa faci spalaturi externe cu putin bicarbonat dizolvat in apa calduta.

mariaana28

acum 9 ani

Multumesc frumos pentru raspuns! Exact azi am primit si rezultatul analizelor si asa mi-a iesit. Candida. Sper ca nu este ceva grav. Adevarul este ca medicul isi daduse dinainte cu parerea si ma alarmase precum ca as fi luat o boala prin contact sexual. Dar ma bucur pentru ca nu s-a adeverit ceea ce el a zis.