am o nelamurire

Boli cu transmitere sexuala

Postata de lavii cu 13 ani in urma.

buna ma numesc lavinia si am o intrebare se descopera hivul sau sida in analizele facute nou nascutului la nastere in maternitae?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Pentru a determina prezenţa virusului HIV atât la adulţi cât şi la copii, se folosesc o serie de teste din sânge dintre care cele mai cunoscute si mai utilizate sunt:
1.testul ELISA si
2.testul Western - Blot
De remarcat că anticorpii unei mamei infectate HIV se pot transmite la făt si pot persista în sângele acestuia pâna la 18 luni. Un test efectuat in această perioada este pozitiv, adică indică prezenţa infecţiei deşi este posibil ca fătul să nu fie infectat. De aceea, un test HIV pozitiv nu este semnificativ decât dupa vârsta de 18 luni.
Alte teste sunt reprezentate de:
- determinarea unor antigene virale (a unor particule virale cu capacitatea de a determina un răspuns imun)
- cultura HIV din limfocite.
Aceste două teste, daca sunt pozitive pun sigur diagnosticul de SIDA, pe când un test negativ nu exclude neapărat infecţia.