am nevoie de ajutor urgent va rog ajutati-ma

Boli cu transmitere sexuala

Postata de oana23iulia cu 12 ani in urma.

buna seara am fost la medic acum ceva timp pt ca imi aparuse o carne crescuta in jurul clitorisului si in toata zona aceea am fost diacnosticata cu negii genitali mia dat o solutie sa o cumpar de numeste condyline am fost un timp am facut tratamentu si nu mia trecut mia reparut din nou .Prietenu meu a fost plecat din tara o vreme si iam explicat si lui ce sa intamplat si a inceput sa imi reproseze tot felu de chesti va rog spuneti-mi se poate vindeca boala in totalitate 100% fara sa mai trebuiasca sa folosesc prezervativ de fiecare data sa il protejez sa nu io dau si lui va rog ajutati-ma relatia mea este in pericol.Va multumesc !

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Nu exista înca nici un fel de tratament medical definitiv care sa ducă la vindecare în cazul infectia cu Human Papilloma Virus (HPV), 20 - 30 % dintre infecţii revenind spontan în decursul primelor 6 luni după infecţie.
O conduită preventivă pretinde ca:
1. ambii parteneri să fie examinaţi şi trataţi concomitent, evitându-se astfel reinfectarea
2. să existe o permanentă supraveghere medicală, evitându-se astfel recidivele

oana23iulia

acum 12 ani

poi si prin schimbarea sangelui ca am inteles ca e o boala in sange nu se poate trata definitiv 100% sunt bolii mai grave care se trateaza si nu se trateaza banalitatea asta ... de carne crescuta cum vine vorba aia

ochi negri

acum 12 ani

Probabil nu ai inteles bine:se pare ca esti infectata cu HPV,iar acea''''carne crescuta '''' sunt negi genitali.Cauta pe net mai multe informatii,treaba e serioasa,nu gluma,iti poate spune oricine asta.Cum crezi ca ai putea sa-ti schimbi sangele?Daca asta ar fi o solutie,s-ar eradica urgent o gramada de boli de pe lumea asta!Fii atenta si tratati-va amandoi la modul serios.

oana23iulia

acum 12 ani

mda o sa ma duc al medic si vad ce e de afcut :P

andra

acum 8 ani

Buna, ai infectia hpv,ea se tranmite de la partener, dar partenerul nu are nici o senzatie, nu se diagnostica la partener, acum ambii sunteti purtatori si daca va despartii transmiteti si altora. Organizmul uman poate scapa singur de aceasta boala dar trebuie ajutat cu medicamete, dar nu e sigur. Cit nu teai trata oricum acest virur ramine in singe si tu devii purtator. Tratament nu exista ca sa scapi definitiv, poti doar opri efectele secundare prin chirurgie si prin multe altele.Medicii nu iti vor spune asta niciodata ca sa nu strice viata sexuala, daca teai infectat trebuie sa renunti la viata sexuala tu si partenerul tau.Nici prezervativul nu ajuta 99%