ajutor

Boli cu transmitere sexuala

Postata de sandybel cu 12 ani in urma.

Ceau Ajutati-ma Am avut contact sexual cu cineva care are virusul HIV dar face tratament de 20 ani Oare acum pot sa am si eu?

Raspunsuri (7)

Dr. Mirela Telipan

acum 12 ani

Nu a-ti precizat daca contactul sexual a fost protejat sau nu si daca a fost numai unul sau mai multe...Riscul de contaminare exista si la un pacient tratat ,dar nu este obligatoriu de la primul contact, insa creste odata cu nr de contacte neprotejate.Uneori si saliva poate contine urme de virus. Asadar a-ti fost expusa la risc in cazul unui contact neprotejat si daca aveti indoieli va trebui sa efectuati testul hiv.

GeorgianaM12

acum 12 ani

Cat costa un test hiv?

ramona

acum 12 ani

depinde de laborator..la hiperdia este 36 de lei

GeorgianaM12

acum 12 ani

Si nu se face nici o reduce ca eu de ex sunt studenta...?

GeorgianaM12

acum 12 ani

xcum o sa il fac indiferent de pret.

sandybel

acum 12 ani

as dori sa stiu la ce sectie dintr-un spital pot sa consult un medic pt a afla daca am fost contaminata cu virusulHIV

Gabriela

acum 12 ani

Buna seara. in urma cu cateva luni bune au inceput sa imi apara in zona vaginului si inauntru niste bubite mici k niste nagei. nu le.am dat importanta dar pe zi ce trecea se tot inmulteau. am mers la ginecolog si mi le.a ars cu podofilina. dansa mi.a explicat k apar si dispar. mereu am continuat tratamentul dar in zadar. oare pot scapa vreodata de aceasta boala? VA MULTUMESC ANTICIPAT.