AJUTOR

Boli cu transmitere sexuala Encefalita anti receptorului nmda Pevenire criptococoza

Postata de biker cu 13 ani in urma.

buna,ce analize trebuie sa fac sa vad daca am vre.o boala sexuala?toate bolile sexuale au simtome???astept rasp.stima

Raspunsuri (5)

omnia

acum 13 ani

Buna,

Pentru diagnosticarea bolilor cu transmitere sexuala sunt necesare:
- analize microscopice ale secretiilor (sifilis, gonoree, chlamidia, trichomonas);
- analize de sande;
Analize specifice:
- VDRL si TPHA- pentru depistarea sifilisului;
- AgHBs - exament pentru depistarea virusului hepatic B (care se transimte sexual)

Unele dintre boli pot fi asimptomatice; de ex sifilisul, se poate manifesta in stare latenta si poate fi determinat prin analiza de sange; ca si prime simptome, sifilisul presupune aparitia unor pete pe piele, de culoare rosie.
Gonoreea provoaca secretii galben-verzui, ursturime locala, roseata;
Chlamydia - cea mai comuna BTS provoaca dureri la contactul sexual, durere/arsura in timpul urinarii, etc.
SIDA - in primele saptamani de la infecatre nu apar simptome!

In cazul in care suspectezi o BTS, te sfatuiesc sa mergi la medic si sa-ti faci un set de analize de sange;
Nu astepta sa apara simptome; risti ca acestea sa apara intr-un stadiu evoluat al bolii sau sa transmiti mai departe boala

biker

acum 13 ani

deci in mare parte care ar fi toate analizele pt a depista BTS?stima

Iuli

acum 13 ani

Sunt f multe analize pentru ca nu toate BTS se evidentiaza la fel. La unele trebuie sange, la unele secretie, la unele trebuie fungigrama (daca sunt ciuperci), la altele altceva etc. Mergi la un laborator si cere "toate analizele pt BTS" sau cauta pe net care sunt toate BTS, fa o lista si intinde-i-o medicului de laborator. O sa stie sa te indrume. Daca mergi in privat insa te avertizez ca s-ar putea sa fie relativ scump. Cauta pe site-ul Sanador, acolo au totul cu tot cu preturi.
Si nu, nu toate bolile sexuale au simptome. HPV care provoaca cancer de col uterin la femei si de penis la barbati nu are in general simptome la barbati; HIV nu are simptome etc.
Sanatate

Alex

acum 11 ani

Cam cat ar costa un set de analize la dermatologie va Multumesc.

Alexandru

acum 11 ani

Asi dori sa intreb dupa ce fac dragoste cu sotia prima data a doua oara nu mai face dragoste si spune ca o doare..,..Oare asi avea eu vro problema de oarece iar sa facut toate analizele. VA Multufmesc ....