afectiune a limbii

Boli cu transmitere sexuala

Postata de carmen34b cu 13 ani in urma.

Buna ziua!

Ieri,dupa ce m-am spalat pe dinti,m-am gandit sa verific sanatatea gurii,asa cum ni se recomanda.Totul este normal :tegumentele nu sunt inflamate,gingiile sunt roz,fara sangerari ,leziuni sau alte lucruri care par anormale,cu exceptia limbii.In spatele limbii am niste formatiuni rotunde,de marimea unui bob de orez,albe,nedureroase.Limba nu este rosie in jur si nici puroi sau inflamatie nu este.Ma voi duce la stomatolog sapt viitoare pt ca oricum trebuie sa fac detartraj -dar pana atunci,ma tot gandesc ce ar putea fi.Este posibil sa fie vreo ciuperca?Sau papiloame bucale? Sunt ingrijorata si nu mai am stare.Va rog mult ajutati-ma cu un sfat!Multumesc .

Raspunsuri (2)

Dr. Corneliu DOBRE

acum 13 ani

Este foarte posibil sa fie glande salivare putin hipertrofiate. Mergeti la un medic specialist ORL pentru certitudine.
075dermato

carmen34b

acum 13 ani

Multumesc mult pt raspuns-am crezut ca nu imi va raspunde nimeni,asadar am fost la ORL .Este vorba despre glandele salivare,intr-adevar.Deh,nu sunt de meserie..Dupa un consult "ca la carte", am primit vestea ca sunt ok,ceea ce m-a linistit pe deplin.Multumesc inca o data pt tot.O seara buna va doresc!