Tromboflebita

Boli ale sangelui Malformatii cardiace

Postata de floranse_m cu 12 ani in urma.

Buna ziua.As dori sa stiu daca tromboflebita se transmite genetic si daca poate cauza malformatii de tub neural la fat in cazul sarcinii.Mentionez ca tatal meu urmeaza tratament pentru tromboflebita iar eu am suferit un avort terapeutic din cauza faptului ca fatul era plurimalformat(agenezie corp calos,malformatii cardiace etc). Atat eu cat si sotul ne-am efectuat cariotipul care a iesit ok. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

tromboflebita nu este o maladie genetica, tromboflebita reprezinta inflamatia unei vene asociata cu tromboza( formarea unui cheag in interiorul sistemului circulator :vase sanguine sau cavitatile cardiace). Tromboflebita apare in cazul imobilizarilor prelungite, varicelor ,insuficienta cardiaca, tulburari congenitatale (innascute) sau dobandite ) ale hemostazei ( fenomen prin care se opreste sangerarea).

Lizeta

acum 12 ani

Buna ziua.
Da, se poate transmite genetic, dar nu boala in sine (tromboflebita), ci cauzele care duc la aparitia acesteia - cum ar fi coagularea sangelui.
Eu am suferit de tromboflebita profunda iliofemurala, fara a avea vre-una din cauzele enumerate de dr. Cristian Irina, cu exeeptia "tulburari congenitatale".
Dupa numeroase analize efectuate la noi in tara (spitalul fundeni laboratorul de hematologie - dr. Uscatescu), medicii au concluzionat ca, cauzele care au dus la formarea acelui cheag sunt de natura genetica, desi membrii familiei mele nu au facut nici un fel de investigatii. Pentru a efectua toate testele necesare mi s-a recomandat sa merg in strainatate, intucat nici un laborator din Romania nu detine aparatura necesara.