Trombocite

Boli ale sangelui

Postata de victoria2013 cu 10 ani in urma.

Ce inseamna cand am numarul trombocitelor dublu de nr normal!

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Trombocitele pot creste in caz de: infectii, inflamatii, anemie, pierdere de sange, in afectiuni renale, afectiuni mieloproliferative, etc.
Este recomandat sa consultati medicul de familie sau internist pentru evaluare.

victoria2013

acum 10 ani

Tata are paradentoza si momentan mai are doar 4 dintisor in gura si a avut infectie(pe care nu a tratat-o),iar la o saptamana i-am facut analizele! Banuiesc ca din cauza asta i-au iesit trombocitele asa mari?

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Da, foarte probabil.

victoria2013

acum 10 ani

Va multumesc pt raspuns!

ivanov cristina

acum 9 ani

ce inseamna daca un copil are numarul trombocitelor 472000 si ele ar trebui sa fie 450000?