Trombocite numar mic=trombofilie?

Boli ale sangelui

Postata de rainbow19 cu 11 ani in urma.

Buna ziua. In urma unor analize de sange, numarul de trombocite a iesit prea mic - 115000. Consultand un medic hematolog, mi-a sugerat sa fac testele de trombofilie (aprox. 17 mil toate), punandu-mi acest diagnostic temporal.
Nedumerirea mea, din ce m-am documentat, este ca trombofilia apare pentru un numar mare de trombocite. Poate aparea si cand numarul de trombocite este mic?

Multumesc

Raspunsuri (2)

rainbow19

acum 11 ani

Precizez ca s-a pus diagnosticul temporal de trombofilie, plecand de la valoarea APTT=30 (normal 21-30).

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Trombofilia este o anomalie a coagularii ce creste riscul de tromboza (formarea de trombi in vasele sangvine). Uneori se asociaza cu scaderea numarului de trombocite. Este important de diagnosticat -mai ales la femeile insarcinate cand riscul de formare a trombilor este ridicat, iar consecintele ei pot fi devastatoare.