trombocite 1340mii/ul

Boli ale sangelui

Postata de VERONICA467317 cu 12 ani in urma.

Buna ziua! In urma unor analize valoarea trombocitelor este de 1340 mii/ul, hemoglobina 10.7,hematocrit 32.1,MCV 79.8,MCH 26.5,MCHC 30.8,RDW 14.2,VSH 1 h-15,sideremia 48,restul valorilor sunt normale.Mentionez ca am talasemie minora iar acum 6 luni am suferit o operatie de colecistectomie.Ma ingrijoreaza valoarea crescuta a trombocitelor.Ce interpretare a analizelor aveti si ce sfat imi puteti da? Va multumesc!

Raspunsuri (8)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine de revazut valoarea de pe buletinul de analize alaturi de unitatea de masura mentionata la valorile de referinta. ceea ce ati scris in text corespunde unui nr de 1milion 340 mii trombocite/ul.
in talasemie exista un grad de anemie microcitara.
in talasemie se indica un regim alimentar cu evitarea excesului de fier ,dieta sa contina calciu, zinc şi vitamina D, consumul de ceai poate ajuta la mentinerea nivelului de fier sub control, deoarece o substanta din ceai – tanina, previne absorbtia fierului in intestin.

VERONICA467317

acum 12 ani

Multumesc mult! E adevarat, valoarea trombocitelor este de 1.340.000 /ul iar valorile de referinta sunt intre150.000-400.000/ul.Nu stiu daca sa ma sperii sau nu si daca are legatura cu talasemia.Multumesc anticipat!

VERONICA467317

acum 12 ani

Multumesc mult! E adevarat, valoarea trombocitelor este de 1.340.000 /ul iar valorile de referinta sunt intre150.000-400.000/ul.Nu stiu daca sa ma sperii sau nu si daca are legatura cu talasemia.Multumesc anticipat!

claudia

acum 11 ani

Nu te ingrijora, eu am o fata care are talasemie, e operata de splina de la 5 ani( nu ai precizat daca ai splina scoasa), fetei mele i s-a explicat ca, daca are splina scoasa e normal sa aiba trombocitele crescute, ar fi bine sa fie mentinute sub un milion, i s-a indicat aspenter 1/zi, am mai scazut la 700-800 de mii, iar au cresut si tot asa in ultimii 10 ani.A vazut-o cei mai buni hematologi din cluj.Sanatate multa.

VERONICA467317

acum 12 ani

Multumesc mult! E adevarat, valoarea trombocitelor este de 1.340.000 /ul iar valorile de referinta sunt intre150.000-400.000/ul.Nu stiu daca sa ma sperii sau nu si daca are legatura cu talasemia.Multumesc anticipat!

daniela807

acum 12 ani

buna ziua.si eu sunt in aceeasi situatie cu mama mea ac***a trombocitele 1200000, si la bucuresti i s-a spus ca are leucemie cronica si acum asteptam biopsia.mergeti la un dr hematolog si vedeti ce tratament va da.si noi suntem inca in stare de soc dar dumnezeu este alaturi de noi totimulta sanatate va doresc si va rog sa imi scrieti sa imi spuneti cum va simtiti si cum va sunt analizele.multa sanatate.

claudia

acum 11 ani

Veronica, te rog sa-mi mai scrii despre talasemia ta, cum te-a deranjat pina acuma, ce varsta ai,ce tratamente ai facut in timp, eventual ce tratamente mai faci.Ma intereseaza sa compar cu fiica mea, desi, stim cu totii ca, fiecare reactionam altfel.Poate mai impartasim impresii, mai auzim noutati in domeniu.Iti multumesc.

craioveanu

acum 8 ani

Sunati pe dna. dr.Lavinia Vaduva (0767647089), l-a adus pe fiul meu de la 900.000 trombocite la 450.000 fara efortul unui regim alimentar, doar cu 2 produse naturiste: Flavin 7 si Argint coloidal 30ppm (firma Vitacrystal).Tratamentul a inceput prin aprilie si acum suntem cu ele in limite normale.Nestiind de alte influente (talasemia), va recomand totusi o discutie cu dumneaei.Succes