Talasemie?AJUTOR PLS

Boli ale sangelui Talasemie

Postata de kidex cu 13 ani in urma.

Buna ziua!As dori un raspuns...am niste analize si mi-au iesit unele foarte prost...Astept electroforeza in 7 zile dar pana atunci astept si un raspuns de la dvs.Va rog din sufelt sa imi spuneti daca poate fi vorba de talasemie?Cand am fost mic am fost suspect de talasemie...sunt disperat
Acestea sunt analizele mele :
RBC 5.27 4.2 - 5.4 *10^6/mm3
HGB 12.2 11.8 - 15.7 g/dl
HCT 39.4 34 - 45 %
MCV 74.8 73 - 90 fL
MCH 23.2 25 - 31 pg
MCHC 31.1 32 - 36 g/dl
RDW 18.0 11.5 - 14.5 %
PLT 226 150 - 450 *10^3/mm3
PDW 18.7 12 - 16.5 %
PCT 0.30 0.16 - 0.47 %
MPV 13.2 7.4 - 10.4 fL
WBC 7.78 4.8 - 10.8 *10^3/mm3
GR
NE 3.97 1.87 - 8.10 *10^3/mm3
EO 0.242 0.09 - 0.86 *10^3/mm3
BA 0.075 0.0 - 0.10 *10^3/mm3
LY 2.70 1.20 - 4.86 *10^3/mm3
MO 0.791 0.09 - 0.86 *10^3/mm3
GR %
NE % 51.0 39 - 75 %
EO % 3.11 2 - 4 %
BA % 0.96 0.0 - 1.0 %
LY % 34.7 25 - 45 %
MO % 10.20 2 - 8 %
Frotiu sanguin ANIZOCITOZA ERITROCITARA
RELATIV FRECVENTE MACROCITE POLICROMATOFILE
Va multumesc!Sanatate

Raspunsuri (16)

roxi

acum 13 ani

sincer nu cred.. la o HGB de 15,7 nu pare a fi thalasemie.
eu am boala si HGB este 10-11 iar baietelul meu are 10, mama mea de la care am mostenit eu are de obicei sub 10.
multa bafta

Robi

acum 13 ani

Multumesc mult dar HGB meu este de 12.2;15,7 este valoarea maxima.Este rea boala?

Robi

acum 13 ani

Roxi,a ajuns electroforeza mea si arata asa:
Hb A1:valori normale 96.5-99.5% eu ac***a 95.8% si

Hb A2:valori normale 0.5-3.5% eu ac***a 4.2%

Crezi ca e talasemie sigur?Sau poate fi gresite sau poate nu e vb de talasemie.U ai zis de HGB ca il ai mic,eu il am normal.Astept raspunsul tau

Robi

acum 13 ani

Roxi poti sa imi spui si mie daca este asa rea boala asta?sau dak e boala

dana

acum 13 ani

am o fetita care este suspecta de talasemie, HGB este de 10.4 si de 2 ani facem tratament cu fier, acid folic si vit. C. Acum asteptam analizele (feritina serica si electroforeza hemoglobinei).Nu prea stiu cum se manifesta boala ?fetita are 2 ani!
astept un raspuns!!!!!!

vasile

acum 13 ani

salut!..eu sufar de beta-talasemie minora..mi s-a facut electroforeza hemoglobinei si am avut urmat. rezultat:Hb A1 95.8%, Hb A2 4,2.
beta-talasemie minora nu este o boala rea...in cazurile mai severe lucrurile se complica!
multa sanatate!

Robi

acum 13 ani

Faci vrun tratament?Aceleasi rezultate le am si eu.Iei vrun tratament?

vasile

acum 13 ani

fac tratament cu :acid folic 1tb/zi-o luna
vitamina c 200 mg 1tb/zi-permanent
control odata la 6 luni
consulta un medic hematolog si el o sa-ti spuna cu certitudine daca ai sau nu sindrom talasemic

Robi

acum 13 ani

Il am dar nu vreau sa iau vrun tratament.Pot sa stau si fara tratament?

vasile

acum 13 ani

de ce sa nu iei niciun tratament?...vitamina c nu strica absolut deloc...lasa un id de messenger si vb...

Robi

acum 13 ani

[email protected] este id meu.Sanatate

dana

acum 13 ani

buna, a sosit elecroforeza
hbA1 91.8 valorile normale 96.8-97.8
hbF 3.0 ..................0-0.5
hbA2 5.2 ..........................2.2-3.2

dr. cucuianu de la cluj a spus sa nu ma sperii si sai dau in continuare acid folic 1- 2 mg. pe zi , fier 2 luni cu 2 luni pauza si vit. c 1 pastila pe zi TOATA VIATA . este o betatalasemie minora si hemoglobina nu va urca mai mult de 11 . Am fost foare speriati dar nea mai linistit un pic .

Robi

acum 13 ani

Eu zic ca dak ii dati tratament tot degeaba....adq mama nu stia ca are talasemie si are 43 de ani.Toata viata ei a trait cu boala asta si nu a stiu...Dar mi se pare ca are HGB buna ca si mine

popa ligia

acum 13 ani

din descrierea frotiului si valoarea vem nu pare talasemie ,mai degraba trebuie dozat fierul.nu stiu ce varsta aveti.dar dac se confirma talasemia minora nu se considera boala ci tara genertica ,ce se poate transmite generatiilor urmatoare,si dumneavoastra a-ti mostenit-o de la unul din parinti.grija la conceperea unui copil,sa nu fie partener cu aceeasi tara genetica,copilul va fi cu talasemie majora depewndent de transfuzii toata viata

cristina

acum 10 ani

am facut niste analize deoarece nu asimilez fierul si am fost diacnosticata cu betatalasemie minora si sunt foarte nelinistita si as vrea un sfat de la dumneavoastra referitar la aceste analize.
Electroforeza hemoglobinei.
A 91,7 % >95
A2 3,8% 1,5-3,5
F 4,5%

cristina

acum 10 ani

am facut niste analize deoarece nu asimilez fierul si am fost diacnosticata cu betatalasemie minora si sunt foarte nelinistita si as vrea un sfat de la dumneavoastra referitar la aceste analize.
Electroforeza hemoglobinei.
A 91,7 % >95
A2 3,8% 1,5-3,5
F 4,5%