sideremie

Boli ale sangelui Supraincarcare cu fier

Postata de irina92 cu 12 ani in urma.

In urma unor analize pentru angajare, am fost suspectara cu sideremie minora. Am mai facut niste analize, iar primul rezultat, la chimie umeda 2kit1 este de 156 ( val. normala intre 37-145).mai trebuie sa astept inca o saptamana dupa urmatoarea analiza ca sa mi se poata da un diagnostic.
Imi puteti spune va rog daca e ceva grav? Doream sa fac un copil in acest an. E posibil sa am probleme din cauza sideremiei?

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Cresterea sideremiei (fierului seric) se poate intalni in: talasemie(este necesara si o electroforeza a hemoglobinei); anemii sideroblastice(necesita si un frotiu de sange); anemii hemolitice; hemocromatoza idiopatica (sideremia crescuta poate indica supraincarcarea cu fier, cu valori foarte mari ale fe seric.); eritropoieza ineficienta cu distructie crescuta a precursorilor eritroizi medulari (recadere in anemia pernicioasa; anemii diseritropoietice congenitale).medicul va formula diagnosticul in baza investigatiilor biologice, clinice.

mihaiela

acum 8 ani

buna ziua. mi-a iesit sideremia marita 169.25 (valori normale 37-145), numarul erittrocite 5.12 (valori normale 3.8 - 5.1 )
limfocit 19.9 (valori normale 20 - 55 )
nu inteleg de ce e asa de mare sideremia , nu am facut tratament cu fier ....
dar de 3 zile am o stare de greata permanenta si nici nu-mi trece ...nu stiu daca are legatura cu sideremia crescuta . ce ar trebui sa fac ?