scuip cu sange

Boli ale sangelui Aspergiloza Aspergiloza invaziva

Postata de flavidenisa cu 12 ani in urma.

buna ziua... am o durere in spate la nivelul toracelui, nu tusesc, nu fac febra, doar dimineata scuip cu sange. Mentionez ca sunt fumatoare, fumez intre 6-9 tigari pe zi. Ma poate ajuta cine sunt foarte speriata. multumesc

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

ar fi bine sa va adresati medicului de familie, pentru o examinare clinica si efectuarea unor investigatii: teste de sange, radiografie pulomonara.
expectoratia cu sange (hemoptizia) este un semn nespecific asociat cu numeroase afectiuni pulmonare : bronsita acuta, bronsiectazia (dilatarea bronhiilor), abcesul pulmonar, tuberculoza, aspergiloza, pneumonia.

flavidenisa

acum 12 ani

buna
v-am scris despre faptul ca scuip cu sange. am fost la doctor mi-am facut radiografie la plamani si mi-au spus ca nu am nimic. mi-au dat sa iau amoxacilina de 500mg o saptamana dar am avut acelasi simptome. pe urma mi-am dat claritromicina de 500 mg inca o saptamana, dar eu incontinuarea scuip cu sange. vreau sa mentionez ca de fiecare data cand scuip cu sange imi curge si sange din nas. durere de spate pot sa zic ca s-a ameliorat, 2 zile nu ma doare pe urma o zi ma doare, deci pot sa zic ca nu ma doare tot timpul. va rog spuneti-mi ce sa fac, sunt speriata si nu mai stiu ce sa fac.
multumesc mult