Sange foarte gros

Boli ale sangelui

Postata de OanaB2012 cu 11 ani in urma.

Buna ziua,

Acum app 2 luni am fost sa donez sange ( ptr prima oara) ptr o prietena care a avut un accident rutier..in fine..am ajuns acolo si mi-au gasit tensiunea cam micuta, si cand am fost sa donez sange a durat cam 30 de min sa imi ia o singura punguta de 200 si ceva de ml..mai mult nu au putut lua, fiind ft gros, si oricum piuia aparatul acela incontinuu..Intrebarea care este, am tot fost dupa analize insa nu am gasit pe nimeni acolo, iar ieri am primit acasa o notoficare de la ei cum ca a iesit ceva "neconcludent" si ca spre binele sanatatii mele sa ma prezint la ei..Oare este ceva grav, ptr ca sincer imi este frica..Mentionez ca fumez mult, beau cafea ft multa, lucru care l-am facut si inainte de donare..Poate fi din cauza asta?
Multumesc anticipat !

Raspunsuri (5)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este greu de precizat cat timp nu aveti rezultatele analizelor. Este indicat sa va prezentati la centru si sa urmati recomandarile aferente.

OanaB2012

acum 11 ani

Multumesc frumos ptr promptitudine !

OanaB2012

acum 11 ani

Buna ziua..din nou..am fost sa imi iau analizele si mi-a iesit ca am un antigen Hbs pozitiv..nici eu nu prea stiu ce inseamna, stiu doar ca trebuie sa ma duc sa imi fac ceva ( am uitat ce) ce ma costa 4 mil lei vechi..cam mult nu?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Asta inseamna ca sunteti infectat cu virus hepatitic B si ca trebuie sa efectuati analize suplimentare pentru a se stabili daca virusul este activ, printre care:viremie ( care costa atat de mult), ag HbE, ac anti HbE, ac anti HbC. Daca apelati la un gastroenterolog puteti beneficia de gratuitatea viremiei pe baza unui voucher.

OanaB2012

acum 11 ani

ag hbe, ac anti hbe si ac anti hbc, am facut si sunt ok..deci banuiesc ca imi vor face aceasta viremie..Multumesc frumos pentru raspuns