Reticulocite mici. Cauza?

Boli ale sangelui

Postata de MembruMobileApp1480239741 cu 5 ani in urma.

Buna ziua,

La analizele de sange am observat ca reticulocitele sunt mici. 0.4% sau 19.4 mii/microL. Fractia reticulocitelor imature este 5.7%.
Alte valori anormale sunt ale LDL (mare) si LDH (mic). Restul valorilor din hemoleucograma sunt in intervalele laboratorului. Bilirubina in urina.
Corelat cu transpiratie nocturna (sporadic), pete violacee, de forma neregulata, dureri musculare in zona gatului, etc, ce ar putea fi?
Petele astea apar initial ca o ciupitura de insecte, se maresc, se schimba forma rotunda si devine neregulata, devin violacee, iar dupa ce trec (cam intr-o saptamana) ramane o urma maronie. Aparitia lor e precedata de dureri lombare. Petele apar cu precadere in zona de deasupra gleznelor, si de deasupra genunchilor, dar nu numai.
In perioada petelor, urina este galben intens. Durata totala a petelor este de o luna. Frecventa, cam odata la 2-3 luni.
Alte simptome ... un fel de usturime (o senzatie greu de descris) in spatele genunchilor si in zona inghinala.
Primul gand a fost catre BTS-uri. Din analize reiese ca nu am.
Ati mai intalnit asa ceva?

Sunt cam panicat.

Va multumesc!

Raspunsuri (1)

Felix Daniel

acum un an

Ai rezolvat ceva?