PTI - intrebare

Boli ale sangelui Purpura trombocitopenica

Postata de Nicco19 cu 11 ani in urma.

Buna ziua
As avea si eu o intrebare.
Eu am fost diagnosticata cu PTI (purpura trombocitopenica idiopatica) de la varsta de 6 ani.
La 6 ani am avut primele complicatii in acest sens,apoi pana la 21 de ani n-am mai avut nimic,la 21 de ani in urma unei infectii virale (mai exact varicela) mi s-a declansat din nou PTI-ul (s-a constatat inca de la 6 ani ca se declanseaza in urma unor medicamente luate,de aceea mi s-a sugerat sa incerc sa ocolesc pe cat posibil orice fel de medicament).
Atunci,doctorita care s-a ocupat de cazul meu mi-a spus sa si fiu atenta daca raman gravida pt ca vor fi complicatii.
Timpul a trecut si anul trecut am ramas gravida.
Vreau sa va spun ca am dus sarcina la capat cu brio,n-am avut nici o problema cu trombocitele pe timpul sarcinii,nici la nastere si nici dupa. Ultimele analize (cred ca acum vreo luna si ceva) au aratat in jur de 356 mii trombocite.
Tin sa mentionez ca de la varsta de 21 de ani nu prea mi se reglasera numarul de trombocite,mai mereu erau scazute,nu cu mult,la inceputul sarcinii am pornit cu un nr de putin sub 150 mii ca,treptat,sa ajunga la putin peste 300 mii.
Intrebarea mea este: stiind ca n-am voie sa iau nici o pastila,inclusiv anticonceptionale,ce masura de contraceptie imi sugerati?
Eu,totusi,ma gandesc ca nu mai am probleme,ca m-am vindecat. Se poate totusi sa folosesc anticonceptionale?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Anticonceptionalele nu sunt singurele metode de contraceptie.
Este indicat sa consultati un medic ginecolog pentru recomandarea potrivita ( dispozitive intrauterine, prezervativ, etc).