pdw 18%,

Boli ale sangelui

Postata de melindaelena cu 11 ani in urma.

ce inseamna pdw 18%,sunt disperat nu stiu ce boala este va rog sa imi raspundeti urgent multumesc frumos

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

PDW= distributia medie trombocitara- este un indice trombocitar ; cresterea sa nu semnifica vreo afectiune.
Acest indice are importanta diagnostica redusa si se ia in calcul in analiza anomaliilor trombocitare.

Dr Anghelea Adina

acum 11 ani

Cea mai importanta analiza este numarul de trombocite, care daca este normal, inseamna ca nu exista nici o problema .Trebuia sa ne dati si aceasta valoare.PDW-reprezinta variatia in volum a trombocitelor , nu are o semnificatie ca o singura valoare.