Nu stiu sa imi interpretez rezultatele analizei de sange

Boli ale sangelui Endocardita

Postata de GabrielaO cu 13 ani in urma.

Am facut de curand analizele de sange si nu stiu sa le "citesc", va rog ajutati-ma:
VSH 50
Hemoglobina 8,7
Hematocrit 27, 4
Leucocite 4890
Limfocite 30,7
Monocite 7,1
Primele 3 cel putin sunt ingrijoratoare, imi dau seama, dar CE INSEAMNA? cat e de grav? Multumesc!

Raspunsuri (6)

Omnia

acum 13 ani

Buna,

Iti recomand Interpretorul de analize: //sfatulmedicului.ro/interpretor-analize
Selecteaza analiza, introdu valorile si interpreteaza.
Astfel, afli daca valorile se regasesc in intervalul optim si daca nu, ce poate fi in neregula.

Mult succes!

Omnia

acum 13 ani

Ca sa-ti mai dau o mana de ajutor, daca ai mai putin de 50 de ani, VSH-ul e foarte mare:

Valoarea introdusa: 50 mm/h (adultpeste 50 ani)
Interval optim: 2 - 15

VSH este peste limita considerata normala.

VSH crescut se poate intalni in nenumarate afectiuni (cea mai mica inflamatie se poate insoti de cresterea VSH):
- Boli de colagen; este cel mai util test pentru diagnosticul si monitorizarea arteritei temporale, artritei reumatoide si polimialgiei reumatice.
- Infectii, pneumonii, sifilis, TBC, endocardita bacteriana subacuta.
- Boli inflamatorii :boala inflamatorie pelvina acuta, guta, artrita, nefrita, nefroza.
- Boli neoplazice.
- Cresterea imunoglobulinelor serice, mielom multiplu, macroglobulinemie Waldenstrom.
- Intoxicatii acute cu metale grele.
- Distructii tisulare/celulare, IMA, postoperator (valorile crescute se pot mentine pana la 1 luna).
- Toxemie, hipotiroidism, hipertiroidism.
- Anemia acuta sau din bolile cronice.

! Un VSH moderat crescut trebuie intotdeauna investigat

Atentie!

Valorile rezultate la interpretarea analizelor pot sa difere de la un laborator la altul.

Aceasta sectiune are caracter informativ. Garantia unei interpretari corecte poate fi oferita doar de laboratorul care a efectuat analizele.

GabrielaO

acum 13 ani

Multumesc pt. raspuns, am mai putin de 40 de ani, de fapt. VSH-ul poate fi datorat doar anemiei pe care o am? Sau care e urmatorul pas pe care sa il fac? Medicul de familie?

Dr. Manuela Magdau

acum 13 ani

Anemia pe care o aveti este o forma moderata, dar trebuie investigata! Numai din aceste analiza nu se poate stii. Trebuie sa mergeti la o sectie de hematologie pt. investigatii complementare.

GabrielaO

acum 13 ani

va multumesc tare mult!

Mihala

acum 9 ani

buna seara...am si eu o antrebare dk poate cineva sa ami raspunda....la un set de analize mi sa depistat un vsh 50 la varsta de 32 de ani si am o gonartroza credeti ca asta ar fi cauza valorii crescute de vsh....multumesc