nedumerire

Boli ale sangelui

Postata de Diana Nicolaev cu 10 ani in urma.

Acum cativa ani am avut hemoglobina 5...am facut perfuzii cu venofer si s-a mai ridicat putin.In oct.2013 am facut analize la sange ..hemoglobina 7...mi s-a administrat sange si mi s-a spus ca am o anemie feripiva .Am luat pastile de maltofer..iar in dec 2013 am repetat analizele care au iesit la fel de rele.(sideremie 13,valori normale90-150).Dr mi-a dat in continuare maltofer pt doua luni....iar acum facandu-mi analizele sunt la fel de rele.
SIDEREMIE 21,27 Valori normale:37-145
HEMATOCRIT 28,85...normal:35-42
VOLUM ERITROCITAR MEDIU64,89..normal:80-97
HEMOGLOBINA ERITROCITARA MEDIE20,4..normal:26,5-33,5
CONCENTRATIE MEDIE DE HEMOGLOBINA30,97..normal:32-35
EUZINOFILE1%..normal:2-4
SIDEREMIE 21,27..normal:37-145
FERITINA 4..normal:13-150
RETICULOCITE 20 la mie..normal:

Raspunsuri (4)

Dr. Oana Panfir

acum 10 ani

Va sfatuiesc sa ajungeti cat mai urgent la o clinica de hematologie pt teste suplimentare (din ceea ce ati scris nu reiese faptul ca ar fi o simpla anemie feripriva care, culmea, nu se corecteaza la tratament)!

Diana Nicolaev

acum 10 ani

Va multumesc pentru raspuns...cu aceste analize de mai sus am fost la hematolog si acesta la fel ca in anii trecuti mi-a dat sa iau tot pastile de fier pt o luna..spunandu-mi ca ar trebui sa creasca valorile macar cu un procent.Nu sunt deloc multumita...pe unde am fost nu-mi da nimeni un raspuns concret sau macar sa ma indrume ce as putea sa fac mai departe.

Diana Nicolaev

acum 10 ani

Puteti sa ma indrumati ce as putea sa fac mai departe?Unde as mai putea sa merg?

Ada

acum 9 luni

Cum ati rezolvat?