Nedumerire

Boli ale sangelui

Postata de Diana Nicolaev cu 13 ani in urma.

vazand ca nu ma ingras deloc,acum doi ani am facut niste analize la sange sa vad care e cauza....in urma acestor analize care mi-au iesit f proaste,hemoglobina si fierul seric f mic,am inceput sa-mi fac mai multe investigatii(hemoglobina 5 si ceva aproape 6).Mi-au descoperit un polip endometrial pe care mi l-au si extirpat spunandu-mi ca aceasta ar fi cauza lipsei f mari de fier si a slabitului.Am urmat un tratament cu anticonceptionale,fier,calciu,magneziu.....in urma acestui tratament am mai pus cateva kg pe mine dar dupa terminarea lui am inceput sa slabesc iar.Acum am hemoglobina 8 si ceva..un pic mai mare dar tot sub valorile normale....am facut iarasi tratament cu fier si calciu dar daca ma ingras un pic...imediat dau jos kg puse.Precizez ca am fost si la enocrinolog si nu mi-au gasit altceva...Va rog...un sfat....de ce slabesc ???

Raspunsuri (5)

luki

acum 13 ani

depinde cat ai slabit sii in cat timp.

Diana Nicolaev

acum 13 ani

in maxim doua luni am slabit cca 8 kg....cand fac tratament cu vitamine ma ingras cam 2-3 kg dar dupa ce termin tratamentul le dau jos imediat

luki

acum 13 ani

esti cumva stresata,sau te framanta ceva anume.daca esti atunci ar fii un motiv pt.care nu te ingrasi.ar fi bine daca ai consulta un psihiatru,daca problema este pe stres trebuie tratata cauza,degeaba iei vitamine nu le asimilezi,sii eu am slabit intr-o saptamana 4kg in conditiile in care nu prea mancam decat seara,fumam25-30 tigari pe zi,dupa ce mi-a fost foarte rau sii mi-am schimbat stilul de viata cu mese regulate sii tigari reduse la jumate de-abia am reusit sa pun 3kg intr-un an.sper sa gasesti sii sa tratezi cauza problemei ,multa sanatate

mariana

acum 13 ani

nu ar trebui sa te ingrijorezi in privinta greutatii corporale , problema este hemoglobina mica , fierul si calciul parerea mea este sa consulti un hematolog cat mai urgent . mult noroc

Diana Nicolaev

acum 13 ani

mutumesc de raspunsuri....o sa merg si la un hematolog sa vad care e problema