monocite scazute

Boli ale sangelui

Postata de Katherine cu 12 ani in urma.

Buna ziua. Am o intrebare.
Stie cineva ce anume poate indica un numar usor scazut de monocite? Valorile de referinta sunt 0,3 - 1 (imi scapa unitatea de masura); mie mi-au iesit 0,29. Nu sunt foarte scazute, dar din ce-am mai citit pe internet, scad in situatii extrem de rare si nu stiu daca e cazul sa ma alarmez sau nu. Multumesc.

Raspunsuri (3)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul indica monocite la limita inferioara a valorilor normale.

Michell

acum 10 ani

Mi-au iesit urmatoarele analize inafara limitei:
Limfocite:13
Monocite:0,24
Neutrofile%:84
Neutrofile:7,52
Timp de prototrombina:AP:60% si INR:1,27
Mentionez ca sunt insarcinata si am fost diagnosticata cu trombofilie pt care iau tratament cu Clexane.
Va rog mult sa-mi spuneti ce inseamna aceste valori.
Va multumesc anticipat!

constantin.catalin

acum 9 ani

Am aceeasi problema si eu, cu numarul de monocite 0.26