mielodisplazie

Boli ale sangelui Sindromul mielodisplazic

Postata de maurica cu 14 ani in urma.

Sunt cu soul meu in Londra ,unde de curand a fost diagnosticat cu mielodisplazie.Are parte de cea mai buna atentie din partea medicilor ,are doar 51 de ani,este sanatos perfect din toate celelate puncte de vedere.As dorii sa stiu daca exista sanse ca aceasta boala sa se trateze ,este vorba despre mielodisplazie prin deficit de celule rosii.celelalte fiind normale.Medicul ne-a asigurat ca nu este vorba de leucemie ,dar cu toate astea de saptamana viitoare incepe tratamentul printre care si chimioterapie.Nu inteleg daca asa este normal ,si spenea de transplant de celule stem.Ce sanse avem de reusita?Va multumesc!
(sotul are o sora cu care vom vedea daca este compatibil ,daca nu va fi trecut pe lista de asteptare pt donatori.Va multumesc!

Raspunsuri (2)

doctor x

acum 14 ani

aceasta boala este premergatoare leucemiei,insa faptul ca a fost descoperita la timp si sotul dvs incepe tratamentul v a fi ok.Sanatate!

cry

acum 14 ani

RUGATI-VA!GANDITI POZITIV!FITI INCREZATOARE SI INCURAJATI-L PE SOT!MAICA DOMNULUI SA VA VINDECE SOTUL!