Limfocite procentaj scazut

Boli ale sangelui

Postata de mtheoro cu 10 ani in urma.

Am facut niste analize de ruitna ale sangelui, iar valorile in afara limitelor sunt:

Hemoglobina 17.5 (13.2-17.3)
Neutrofile 75.9% (40-75)
Limfocite 13.4% (20-55)
Limfocite count: 1.33 x1000/ul (1.5-7.0)

Celelalte valori sunt in limite normale. Ar trebui sa ma ingrijoreze procentajul redus de limfocite? va multumesc.

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Limfocitele scad in disfunctii imune, dupa anumite medicamente, etc.
Este bine sa repetati hemoleucograma dupa 3-4 saptmani pentru a observa evolutia lor.