LEUCOPENIA

Boli ale sangelui

Postata de baby62961 cu 12 ani in urma.

BUNA SEARA
am revenit cu amanunte
la repetarea unui frotiu singura modificare leucocite 3.37-anterior 2.92
granulocite 1.78 fata de 2 valoare
toate celelalte elmente in limita , dar spre minim
nu exista simpome
vsh 8 la o ora
calciu ionic la limita de jos
sideremie normala
hb normala
sa mai facem ceva ?
cum s ar interpreta
mentionez ca in luna martie a avut leucocite 5mii

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

presupun ca e vorba de hemoleucograma cu leucocite 3,37 x 1000/mm3 (unitatea de masura).
ar fi vorba despre o leucopenie cu neutropenie (granulocite scazute). Severitatea neutropeniei este impartita ca usoara cind numarul de neutrofile este sub 1000-1500 celule /mm3, moderata cind este sub 500-1000 celule/mm3 si severa cind este sub 500 celule/mm3. Riscul de infectie bacteriana este asociat cu severitatea si durata neutropeniei.
Neutropenia este determinata prin scaderea productiei sau cresterea distrugerii periferice.
Ar fi bine sa consultati medicul hematolog pentru a stabili posibila cauza.

baby62961

acum 12 ani

MULTUMESC MULT