leucocitele marite

Boli ale sangelui

Postata de Sorin-Ionel cu 13 ani in urma.

Fiul meu in varsta de 15 ani a suferit recent o recidiva, dupa 5 ani , privind o pareza faciala periferica pe partea dr. A primit tratament imediat de a doua zi, 5 zile dimineata si seara cate 8 pastile de prednison plus protectie stomacala,el ac***a o greutate de 96 kg/1.85m.Dupa aceste 5 zile i s-au facut analize la sange, valorile au fost normale cu exceptia leucocitelor care au avt valoarea de 19000.I s-a prescris in continuare 7 zile cu antibiotic si intravenos hidrocortizon in doze mari.In a 7 a zi i s-a recoltat din nou sange iar valoarea leucocitelor a crscut la 23000..Din acea zi i s-a oprit tratamentul cu cortizon continuand doar cel cu antibiotic inca 1 zi..As dori sa stiu care ar putea fi cauza acestor cresteri de valori la leucocite si daca exista un remediu in aceste situatii.Va multumesc

Raspunsuri (4)

Ionescu

acum 13 ani

Acest comentariu a fost moderat de administratorul forumului

Iuli

acum 13 ani

Consultati-va cu medicul care supravegheaza tratamentul si situatia copilului.

Ionela

acum 13 ani

Buna ziua! Tratamentul cortizonic creste temporar leucocitele, posibil si trombocitele. Daca nu are alte semne de infectie, nu e necesar tratamentul antibiotic.
Sanatate!

Dr Gabriel Stoica

acum 13 ani

Cu scuzele de rigoare, ac***a in vedere durata tratamentului, nu cred ca ar putea produce leucocitoza ( cresterea nr. de leucocite) insusi tratamentul cortizonic.
In acest caz, in opinia mea, totul trebuie condus cu mare grija doar de medicul curant - nu cred ca sunt de folos informatiile de pe internet, chiar daca vin din partea unor medici.
Sfatul meu pentru cine a pus intrebarea, fie urmeaza sfaturile medicului curant, fie se adreseaza intr-un alt serviciu specializat pentru o a doua opinie.
Va urez sanatate!