interpretare analize

Boli ale sangelui

Postata de adi1234 cu 12 ani in urma.

Buna ziua , as dori si eu sa stiu daca ac***a urmat analize si nu este singura data cand sunt asa ar treb sa investighez mai departe. Am si o electroforeza a hemoglobinei facuta care este ok
-nr eritrocite 3.93 cu un interval de 4.4 si 6.13
-hemoglobina 12 cu un interval de 12.20 si 18.10
-hematocrit 37.3 cu un interval de 37.7 si 53.70

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile descrise de d-vs sunt situate la limita inferioară a normalului, dar nu se poate spune că ar fi ceva în neregulă. Totuşi, ar trebui măsurat Fe din sânge şi ar trebui verificat dacă nu există vreo pierdere de sânge (hemoragie)