interpretare analize medicale

Boli ale sangelui

Postata de ioana_86_1986 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Am facut niste analize medicale de rutina si valorile au fost urmatoarele:
leurcocite 5.18
neutrofilele 46.1
limfocite 45.2
monocite 6.6
eusinofile 1.9
basofile 0.2
hematii 4.1
hemoglobina 11.4 g/dl
hematocrit 32.2
volum mediu eritrocitar 78.5 fl
hemoglobina ertrocitara medie 27.8 pg
conc. medie de hgb eritrocitara 35.4 g/dl
trombocitele 250
fier 36.3 ug/dl
colesterol 215 mg/ dl
glicemie 80mg/dl
proteine totale serice 7.17

puteti sa ma ajutati cu o interpretare partiala a acestora pana ajung la medicul de familie

Raspunsuri (5)

Iuli

acum 12 ani

Puneti valorile de referinra caci sunt diferite intre laboratoare.

ioana_86_1986

acum 12 ani

valori de referinta:
leucocite 5-10
neutrofile 50-75
limfocite 25-40
monocite 3-7
easinofile 1-3
basofile 0-1
hematii 4-5
hemoglobina 12-16
hematocrit 36-48
volum mediu eritrcitar 84- 96
hemoglobina eritrocitata medie 27-32
conc. medie de hgb eritrocitar 30-35
fier 50-170
glicemie 74-106
colesterol total 109- 202
proteine serice totale 6.4 -8.3

multumesc mult

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

Pare sa fie vorba de o forma usoara de anemie feripriva, cu alte cuvinte pierderile de sange depasesc capacitatea de regenerare a organismului (ar fi utila masurarea feritinei serice). Inainte de a incepe un tratament cu fier e prudent, totusi, sa faceti un examen ginecologic (completat, eventual, cu un consult gastroenterologic).

ioana_86_1986

acum 12 ani

multumesc pentru raspuns....care ar putea fi cauza acestor pierderi de sange?
Multumesc

Dr. Constantin Rusu

acum 12 ani

In cazul dvs, pierderile menstruale, probabil mai abundente, la care se pot adauga surse suplimentare de hemoragie ,cel mai frecvent tot din sfera genitala (consultul ginecologic va elucida acest lucru).