Hemoglobinurie paroxistica nocturna

Boli ale sangelui Hemoglobinuria paroxistica nocturna

Postata de Mihaela N cu 10 ani in urma.

Revin cu aceeasi intrebare, poate are cineva un raspuns: cum se poate trata HPN in Romania cand Soliris nu este adus in tara si nici compensat ?

Raspunsuri (2)

Anghel maria madalina

acum 8 ani

Buna seara am si eu tatal bolnav de HPN ....as dori sa vorbesc cu oameni care au aceeasi boala .va rog contactati.ma pe facebook ma numesc anghel maria madalina din prahova

Cristina80

acum 10 luni

Salut, te sfatuiesc sa gasesti o cunostinta sau un familiar care te poate ospita in Italia cu domiciliu si asa poti avea dreptul la un control la un centru specializat. Depinde de zona . Apoi vei fi monitorat cu analize de control si tratament necesar , totul in regim de cod gratis pentru boala rara. Si eu am descoperit acum 4 ani, dar momentan fac doar fier endovenos Inferjet si sunt in control la Spitalul Careggi din Florenza. Multa sanatate.