Hemoglobinopatie?

Boli ale sangelui Hemoglobinopatie

Postata de kidex cu 13 ani in urma.

Buna ziua!Ce este Hemoglobinopatie heterozigota cu hemoglobina lepore ?Please am nevoie de ajuto...Asta mi-a iesit la analize!

Raspunsuri (2)

Kidex

acum 13 ani

Hmmm!Interesant forum....

popa ligia

acum 13 ani

este o anemie congenitala ,cu afectarea lantului de hemoglobina,ce se manifesta ca orice anemie cu intoleranta la efort,cu dureri de cap,cu inapetenta,etc ,este o tara genetica ce se transmite ereditar ,singura grija este ca doi soti sa nu aiba aceasta hemoglobinopatie ,sau dc se intalnesc ,riscul este la copil ca mosteneste hemoglobinopatia de la ambii parinti si fac forme mai grave de anemie,ce depind toata viata de transfuzie .deci asta este cel mai mare risc,in rest trebuie sa ai o viata echilibrata,din toate punctele de vedere,cu 0 alimentatieechilibrata si controale periodice la medicul de specialitate .nu este o afectiune grava dar trebuie controlata macar o data pe an .