Hemoglobina marita

Boli ale sangelui

Postata de andreas-n cu 12 ani in urma.

Buna ziua,

Care ar putea fi cauza hemoglobinei marite(16,2 g/dl )in cazul unui adolescent de 15 ani?
Si numarul eritrocitelor e mai mare ,de 5,35(val. normale 4,1-5,2) si hematocritul e 45,9 (val. normale 35-45).Obisnuieste sa consume zilnic carne(de cele mai multe ori rosie).

Raspunsuri (5)

Medic Epuran

acum 12 ani

Valorile descrise de d-vs deşi sunt situate la limita superioară a normalului nu pot fi încadrate ca valori patologice. Concluzia este că nu trebuie să vă faceţi griji deoarece nu sunt probleme

Lore

acum 11 ani

Buna ziua! pe 28 luna aceasta,doctorul mi-a facut o incizie din cauza unui abces pilonidal aparut pe fesa stanga si dupa 1 saptamana,am facut analize de sange date de medicul orelist din cauza ca trebuie sa am o intervenite chirurgicala la cornetele nazale. am 17 ani jumate si am hemoglobina 15,2 (val normale 12-14,5) ,hematocritul 45(val normale 34-40).sa-mi spuneti cauza.va multumesc!

alina

acum 11 ani

Am nr. eritrocite 5.01 *10^6/μl, usor marite de la ultima analiza, acum 10 luni.Atunci era 4.83*10^6/μl.
Am motive de ingrijorare? Mentionez ca Hemoglobina este 14.5 g/dL.(am 33 ani)
Va multumesc!

serban constantina

acum 10 ani

am 41 de ani si hemoglobina de 25 va rog este periculos? sincer mi-e frica7eo

Octavian

acum 5 luni

Desi poate parea paradoxal si nici nu am vazut acesta specificatie, hemoglobina creste si din cauza APNEEI. Eu sunt in aceasta situatie. Am avut hemoglobina 18,4 si dupa ce am descoperit ca noaptea nu respir corect, ac***a intreruperi ale respiratiei peste 2 minute, am primit un aparat care a fortat ordonarea respiratiei. Investigatiile si tratamentul au fost facute in Germania. Desi nu mai am apnee, hemoglobina este inca peste 16. Oricum, mai bine.