hemoglobina eritrocitara medie

Boli ale sangelui

Postata de ingrid_ionescu cu 10 ani in urma.

Buna. Am 27 de ani si mi-au iesit urmatoarele valori in neregula : leucocite 11.0 ( interval biologic de referinta 4-10), volum mediu eritrocitar 78 Fl(interval biologic de referinta 80-97/ Fl), hemoglobina eritrocitara medie 25.6 pg (interval biologic de referinta 27-34/pg), monocite 0.88(interval biologic de referinta 0.2-0.8) iar hemoglobina (HGB) este 13.7 g/dl (interval biologic de referinta 11.0-16.0/g/dl). Va rog sa imi spuneti care ar fi problema. Va multumesc!

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Leucocitele sunt crescute usor ceea ce ar putea sugera un proces infectios.
Volumul eritrocitar mediu, hemoglobina eritrocitara medie sunt indici eritrocitari de care se tine seama in analiza anemiei; cum hemoglobina este in limite normale, acesti indici nu au semnificatie clinica.
Monocitele cresc, de regula,in cazul infectiilor virale.
In concluzie, analizele pot fi modificate in cadrul unui episod infectios , probabil viral.

Utilizator11643208493

acum 2 ani

Leococite în urină la bebeluș este așa, 25 WBCs/uL Trace? Ce înseamnă? Mulțumesc