hemoglobina eritrocitara medie

Boli ale sangelui

Postata de Paseda cu 11 ani in urma.

Buna. Mama mea in varsta de 50 de ani si''a facut de curand analizele si acestea arata ca hemoglobina eritrocitara medie este de 26 pg. iar minimul este de 30. de asemenea la hematii are 5,30 x 10^12/l iar normalul este de 4-5 x 10^12/l. ce credeti ca inseamna asta? una din ele din cate stim inseamna cancer in sange. Dar unii spun ca nu este cazul de asa ceva. voi ce spuneti? ce inseamna asta?

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Hemoglobina eritrocitara medie este un indice eritrocitar ce ajuta la caracterizarea anemiilor. Acesta se analizeaza in asociere cu CHEM, VEM.
Daca valoarea hemoglobinei este normala, atunci aceste anomalii nu au semnificatie clinica( sunt fara importanta).