Hemofilia (boala Christmas)

Boli ale sangelui Infectia hemofilica

Postata de comentarii utilizatori cu 15 ani in urma.

sotul meu are hemofile dorim sa facem un copil la ce riscuri ne supunem?

Raspunsuri (5)

acum 15 ani

Buna ziua,

Draga Lavinia,
Presupun ca ai citit informatiile de pe site cu privire la aceasta boala.
Hemofilia este o boala ereditara, ceea ce presupune ca poate fi transmisa copiilor.
Gena responsabila de transmiterea hemofiliei se gaseste pe cromozomul x, ceea ce inseamna ca boala se transmite de la mama la fiu.
In cazul in care tatal are hemofilie iar mama este perfect sanatoasa (deci nu este purtatoare), nici unul dintre copii nu va suferi de aceasta boala.
Copiii de sex feminin vor fi purtatori ai acestei boli, dar nu vor fi afectati, deoarece hemofilia se manifesta doar la barbati.
Trebuie sa te gandesti insa ca daca vei da nastere unei fetite, aceatsa va fi purtatoare...si sansele ca nepoteii tai sa sufere de aceasta afectiune vor fi de 50%.

Cel mai bine este sa consultati un specialist inainte de a lua orice decizie.
Daca va doriti un copilas, merita sa incercati. Se pot face teste pe toata perioada sarcinii pentru a controla evolutia acesteia.

Va doresc numai bine si sper ca ti-am putut fi de ajutor!

Madalina147

acum 15 ani

va multumesc pentru rapiditatea cu care ati raspuns sincer ma-ti ajutat foarte mult

comentarii utilizatori

acum 15 ani

buna ziua,
Prietenul meu este diagnosticat cu hemofilie si la varsta de 20 de ani se deplaseaza cu dificultate, iar membrul inferior stang il taraste cand merge.as vrea sa stiu ce putem face pentru a impiedica evolutia bolii si daca se pate ajunge la pareza membrelor? va multumesc

florin

acum 13 ani

salut vream sa va rog care poate sa-mi raspunda la intrebare. io am descoperit k am hemofilie tip A
vream sa stiu pot avea o viata sexsuala normala sau io k am hemofilie pot da si la partenera..
HEMOFILIA SE TRANSMITE SEXSUAL???????

maria

acum 13 ani

nu se transmite sexual ,am si eu un copil cu hemofilie in varsta de 6 ani si mi-as dori f.mult sa stau de vorba cu baieti cu hemofilie sau cu mamici ai copiilor cu hemofilie.barbatul nu transmite hemofilia doar femeile sunt purtatoare