hematologie

Boli ale sangelui

Postata de syle cu 10 ani in urma.

Buna ziua am niste analize si nu stiu la ce pot sa ma astept si a si vrea sa mi spuneti daca e grav,va scriu ca de mai mult timp imi scade fierul si hemoglobina dar am facut tratament si tot scade.Am avut in 2011 hemoglobina 6 am primit sange si perfuzii cu fier dar dupa nu mult timp tot scade ,ma simt tot timpul obosita.Va scriu rezultatele analizelor si unitatea de masura ; sideremie=10 ug/dl ,hemoglobina = 9 g/dl , HTC% hematocrit = 29,9 %, MCV vol;eretrocitara medie = 63,3 fl MCH hb.eretrocitara medie = 19,0 pg ,MCHC conc.eretrocitara in hemoglobina = 30,1 g/dl , RDW% variatia distributiei eretrocitare = 15,7 % Va multumesc

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 10 ani

Anemia persista= hemoglobina mica , sideremie scazuta.
Trebuie tratata cauza anemiei si nu efectul. Cauza cea mai frecventa o reprezinta sangerarea. Este indicat sa efectuati endoscopie digestiva superioara si inferioara pentru excluderea unei surse de sangerare gastrointestinala ( ulcer, hemoroizi, tumora, etc).
Este recomandat sa consultati medicul gastroenterolog.

doina

acum 10 ani

buna ziua, am citit cazul, dvs, si eu in 2003 , aveam hb 6, dar nu ma simteam rau, medicii din ct ami dadeau antidiareice, ca aveam probl cu scaunele moi, dupa ce am fost la bucuresti, la fundeni, la gastroenterologie, am descoperit ca am boala celiaca, deci exact cum a spus medicul, treb analize de endoscopie, si colonoscopie, multa sanatate

Raluca

acum 7 ani

Buna ziua, i-am facut niste analize baietelului meu de 2 ani si 4 luni si i-au iesit leucocitele 5,18 10^3/ul interval de referinta 5,5-15,5 ; neutrofile 1,05 10^3/ul interval de referinta 1,5-8,5 ; neutrofile% 20,3% interval de referinta 27-55; limfocite 65,5% interval de referinta 36-65; monocite 11,4% interval de referinta 0-5 si volum mediu trombocitar 11,4 fL interval de referinta 7-11.Credeti ca sunt motive de ingrijorare? Ce imi recomandati? Multumesc.