GLOBULE ALBE

Boli ale sangelui

Postata de PAUL.P cu 13 ani in urma.

AM DE O PERIOADA MAI LUNGA ,DE 8 LUNI GLOBULE ALBE 11000 EXSISTA VRUN RISC?

Raspunsuri (1)

Medic Epuran

acum 13 ani

Creşterea numărului de leucocite se întâlneşte în cazul:
1.infecţiilor acute cu microbi şi paraziţi;
2.infecţiilor cronice;
3.infecţiilor insoţite de febra;
În cazul existenţei uneia dintre aceste posibilităţi se poate pune problema riscului propagării respectivei infecţii, de aceea trebuie identificată cauza creşterii numărului de leucocite, urmată de administrarea unui tratament care să normalizeze valoarea leucocitelor (4000-9000/mmc)