globule albe

Boli ale sangelui

Postata de anca bel cu 13 ani in urma.

la ultima analiza a sangelui rezultatul a fost 11000 globule albe. ar putea fi asta o probl? medicul nu a stiut exact ce sa imi spuna atunci despre rezultat.

Raspunsuri (2)

Medic Epuran

acum 13 ani

În urma efectuării unei hemoleucograme, valorile normale ale leucocitelor (globule albe) variază între 4000 şi 10000/mm³. Valorile peste 10000/mm³ pot fi determinate de o multitudine de cauze precum boli infecţioase, boli sistemice, boli metabolice şi endocrine, etc. Pentru un diagnostc cât mai exact, trebuie cunoscută valoarea cărui tip de globule albe este crescută (ex.:eozinofile, bazofile, limfocite, monocite.)

Izabela

acum 11 ani

Buna ziua,
La o analiza efectuata in urma unei stari de rau, ameteala si voma, mi-au iesit leucocitele 14.66+, neutrofilele 12.98+ . Va rog sa imi spuneti ce ar putea fi!
Va multumesc!