ganglioni

Boli ale sangelui

Postata de sandra06 cu 11 ani in urma.

In urma cu 6 luni aproximativ am descoperit 2 ganglioni la gat unu in dreapta si altul in stanga.M-am ingrijorat deoarece am vazut pe internet cazuri de limfom hodgkin iar principalul simtom este cresterea in volum a ganglionilor.Am fost la medicul de familie care m-a consultat si s-a amuzat pe baza temerilor mele.Am can doua hemoleucograma de atunci care au iesit bine.Intrebarea mea este in aceasta boala sunt modificari in hemoleucograma?mai trebuie sa fac alte analize daca hemoleucograma a iesit bine?

Raspunsuri (7)

sandra06

acum 11 ani

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns?

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Diagnosticul de certitudine se pune pe seama biposiei ganglionare.
Hemoleucograma poate pune in evidenta modificari nespecifice: scaderea numarului de celule rosii, scaderea limfocitelor, cresterea neutrofilelor sau eozinofilelor.

sandra06

acum 11 ani

pai la ultima hemoleucograma am avut doar numarul de limfocite in procente crescut dar am citit ca poate fi pusa pe seama unei viroze.De la acea viroza pot sa se imflameze ganglionii?acuma au devenit durerosi

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Ganglionii durerosi sugereaza un proces inflamator/infectios regional ( sfera ORL).

silvia89

acum 11 ani

buna , Sandra . si eu ma aflu intr-o situatie asemanatoare , ganglioni inflamati inghinal ( aprox 1 cm )si cervical ( foarte mici ) ...am facut ecografii , CT , am fost vazuta de o groaza demedici , din hemoleucograma , ca si tine foarte usor crescute limfocitele ... si maenervez ca nu dau de capat situatiei ...

Adina

acum 9 ani

Raspunsul dumneavoastra m-a lamurit si m-a linistit. Nu am postari, dar am citit celelalte comentarii fiindca de ieri, fiul meu de 20 de ani are un ganglion inflamat pe gat in partea dreapta, care doare. A baut dimineata o sticla cu pepsi foarte rece si aseara avea dureri atroce de gat si un ganglion inflamat si dureros..... Lui i-au fost scoase amigdalele la 3 ani, odata cu polipii. Ma cam speriasem din cauza ganglionului, am avut impresia ca ne asteapta o cale lunga de investigatii.
Asadar, fugim la ORL.

Criss

acum 11 luni

Ai aflat cauza?